Solid Coding

WEBBTJÄNSTER

Dynamiska B2B integrationer anpassade för moderna krav.

Customizable

LOGISTIKLÖSNINGAR

Marknadsledande logistiklösning erbjuder marknadens snabbaste leveranser.

TJÄNSTER

Amrings mål är du som kund skall känna dig trygg. Vi har marknadens bredaste sortiment och vi strävar alltid efter att kunna hjälpa dig med prisvärda produkter och snabba leveranser

Snabba leveranser

En effektiv logistiklösning möjliggör snabba leveranser. Du har det du behöver när du behöver det.

Brett sortiment

Med sveriges största däcklager kan vi erbjuda däck och fälgar till personbil, lastbil, buss och mc.

KONKURRENSMÄSSIGA PRISER

Vi vågar påstå att vi har dom bästa priserna på marknaden.

LEVERANTÖRER

Vi jobbar med marknadens bredaste sortiment och är stolta samarbetspartners till de största och bästa däckproducenterna.

All BudgetFälgMellanPremium

OM AMRING

Vår historia och vad vi gör

Det började med däck

Amring AB är ett välkänt detaljist- och grossistföretag inom däckbranschen. Totalt arbetar 76  personer i företaget som ägs av det familjeägda holländska företaget PON, en internationell handels- och servicekoncern med ca 13 000 anställda i 20 länder. Amrings mål är du som kund skall känna dig trygg. Vi har marknadens bredaste sortiment och vi strävar alltid efter att kunna hjälpa dig med prisvärda produkter och snabba leveranser. 2013 flyttade vi in i ett helt nytt logistikcenter nära Göteborgs hamn. Lagret är inte bara större utan möjliggör också ett bättre flöde och ökad effektivitet och framförallt trevligare arbetsmiljö för personalen!      

NYHETER

amring-building
Promotiontourbilen

General Tires Promotiontour

General Tires fyller 100 år i år. Detta firar vi bland annat genom att åka runt på vägarna och promota

Visa alla nyheter

Vi är Amring

Fredrik Bryngenfjord

Sales Account

+46 0708 11 64 65
fredrik.bryngenfjord@amring.se

Stefan Kallenberg

Sales Account

+46 705-23 14 96
stefan.kallenberg@amring.se

Lena Karlsson

Rims/ Inside Sales Cardealers

+46 31- 310 60 72
lena @amring.se

Mikael Cevik

Inside Sales

+46 31- 310 60 64
mikael.cevik @amring.se

paulap

Paula Prochazka

Pricing

+46 31- 310 60 83
paula.prochazka @amring.se

andreask

Andreas Kihlgren

Inside Sales

+46 31- 310 60 54
andreas.kihlgren@amring.se

joakim

Joakim Wallin

Sales Account

+46 722-07 07 99
joakim.wallin@amring.se

kristofferm

Kristoffer Mahl

Sales Account Norway

+46 708- 235266
kristoffer.mahl.@amring.se

bjornl

Björn Lindblad

Sales Account/Com4Tires

+46 767-883520
bjorn.lindblad@amring.se

larsl

Lasse Larsson

Sales Account

+46 703-02 19 12
lars.larsson@amring.se

erikr

Erik Regmér

Inside Sales

+46 31-310 60 67
erik.regmer@amring.se

johanna

Johanna Carlund

Marketing/Com4Tires

+46 31 - 310 60 60
johanna.carlund@amring.se

daniela

Daniel Andersson

Sales Account

+46 725-11 45 75
daniel.andersson@amring.se

magnusb

Magnus Bäcklund

Sales Account Cardealergroup

+46 705 - 23 14 22
magnus.backlund@amring.se

peterh

Peter Hammarberg

Channel Manager Car Dealers

+46 703 - 44 06 07
peter.hammarberg@amring.se

hansw

Hans Wendel

Inside Sales

+46 31 - 310 60 66
hans.wendel@amring.se

laura

Laura Berg

Inside Sales Cardealers

+46 31- 310 60 62
laura.berg@amring.se

danielh

Daniel Hansson

Inside Sales Cardealers

+46 31 - 310 60 68
daniel.hansson@amring.se

HÖR AV DIG

Våra öppettider är mån-tor 07:30-17:00, fre 07:30-16:30

Kontakt
031 - 310 60 00
Försäljning
031 - 310 60 60
Ekonomi
031 - 310 60 10