Solid Coding

WEBBTJÄNSTER

Dynamiska B2B integrationer anpassade för moderna krav.

Customizable

LOGISTIKLÖSNINGAR

Marknadsledande logistiklösning erbjuder marknadens snabbaste leveranser.

TJÄNSTER

Amrings mål är du som kund skall känna dig trygg. Vi har marknadens bredaste sortiment och vi strävar alltid efter att kunna hjälpa dig med prisvärda produkter och snabba leveranser

Snabba leveranser

En effektiv logistiklösning möjliggör snabba leveranser. Du har det du behöver när du behöver det.

Brett sortiment

Med sveriges största däcklager kan vi erbjuda däck och fälgar till personbil, lastbil, buss och mc.

KONKURRENSMÄSSIGA PRISER

Vi vågar påstå att vi har dom bästa priserna på marknaden.

LEVERANTÖRER

Vi jobbar med marknadens bredaste sortiment och är stolta samarbetspartners till de största och bästa däckproducenterna.

All BudgetFälgLVMellanPremium

Intressant fakta

  • 100000 Inlevererade däck i oktober
  • 33000 Kvadratmeter
  • 800 Kompletta hjul/dag
  • 340000 Däck på lager

OM AMRING

Vår historia och vad vi gör

Det började med däck

Amring AB är ett välkänt detaljist- och grossistföretag inom däckbranschen. Totalt arbetar 100 personer i företaget som ägs av det familjeägda holländska företaget PON, en internationell handels- och servicekoncern med ca 13 000 anställda i 20 länder. Amrings mål är du som kund skall känna dig trygg. Vi har marknadens bredaste sortiment och vi strävar alltid efter att kunna hjälpa dig med prisvärda produkter och snabba leveranser. 2013 flyttade vi in i ett helt nytt logistikcenter nära Göteborgs hamn. Lagret är inte bara större utan möjliggör också ett bättre flöde och ökad effektivitet och framförallt trevligare arbetsmiljö för personalen! Förutom vårt huvudlager i Göteborg har vi lager i Strängnäs och Malmö.     Från vänster: Glenn Svensson, Gerard Koudijs, Magnus Bäcklund, Jörgen Petersson, Daniel Andersson, Peter Hammarberg och Björn Lindblad

NYHETER

Audi Q5 1
Nexennoneedtofear

Visa alla nyheter

Vi är Amring

anon

Kristoffer Mahl

Sales Account Norway

+46 708- 235266
kristoffer.mahl.@amring.se

anon

Björn Lindblad

Sales Account/Com4Tires

0767-883520
bjorn.lindblad@amring.se

anon

Lasse Larsson

Sales Account

0703-02 19 12
lars.larsson@amring.se

anon

Erik Regmér

Inside Sales

031-310 60 60
erik.regmer@amring.se

anon

Glenn Svensson

Sales Account

031-310 60 61
glenn@amring.se

anon

Johanna Carlund

Marketing/Com4Tires

031 - 310 60 60
johanna.carlund@amring.se

anon

Gerard Koudijs

Salesmanager

031 - 310 60 60
gerard.koudijs@amring.se

anon

Daniel Andersson

Sales Account

0725-11 45 75
daniel.andersson@amring.se

anon

Magnus Bäcklund

Sales Account

0705 - 23 14 22
magnus.backlund@amring.se

anon

Peter Hammarberg

Channel Manager Car Dealers

0703 - 44 06 07
peter.hammarberg@amring.se

anon

Jörgen Petersson

Sales Account

0705 - 23 14 96
jorgen.petersson@amring.se

anon

Jonas Vallin

Inside Sales

031 - 310 60 64
jonas.vallin@amring.se

anon

Hans Wendel

Inside Sales

031 - 310 60 66
hans.wendel@amring.se

anon

Laura Berg

Inside Sales

031 - 310 60 62
laura.berg@amring.se

anon

Daniel Hansson

Inside Sales

031 - 310 60 67
daniel.hansson@amring.se

HÖR AV DIG

Våra öppettider är måndag till fredag 07:30 till 17:00

Kontakt
031 - 310 60 00
Försäljning
031 - 310 60 60
Ekonomi
031 - 310 60 10