Solid Coding

WEBBTJÄNSTER

Dynamiska B2B integrationer anpassade för moderna krav.

Customizable

LOGISTIKLÖSNINGAR

Marknadsledande logistiklösning erbjuder marknadens snabbaste leveranser.

TJÄNSTER

Amrings mål är du som kund skall känna dig trygg. Vi har marknadens bredaste sortiment och vi strävar alltid efter att kunna hjälpa dig med prisvärda produkter och snabba leveranser

Snabba leveranser

En effektiv logistiklösning möjliggör snabba leveranser. Du har det du behöver när du behöver det.

Brett sortiment

Med sveriges största däcklager kan vi erbjuda däck och fälgar till personbil, lastbil, buss och mc.

KONKURRENSMÄSSIGA PRISER

Vi vågar påstå att vi har dom bästa priserna på marknaden.

LEVERANTÖRER

Vi jobbar med marknadens bredaste sortiment och är stolta samarbetspartners till de största och bästa däckproducenterna.

All BudgetFälgLVMellanPremium

Intressant fakta

  • 76 Anställda i Sverige
  • 26000 Kvadratmeter
  • 340000 Däck på lager

OM AMRING

Vår historia och vad vi gör

Det började med däck

Amring AB är ett välkänt detaljist- och grossistföretag inom däckbranschen. Totalt arbetar 76  personer i företaget som ägs av det familjeägda holländska företaget PON, en internationell handels- och servicekoncern med ca 13 000 anställda i 20 länder. Amrings mål är du som kund skall känna dig trygg. Vi har marknadens bredaste sortiment och vi strävar alltid efter att kunna hjälpa dig med prisvärda produkter och snabba leveranser. 2013 flyttade vi in i ett helt nytt logistikcenter nära Göteborgs hamn. Lagret är inte bara större utan möjliggör också ett bättre flöde och ökad effektivitet och framförallt trevligare arbetsmiljö för personalen!     Från vänster: Glenn Svensson, Gerard Koudijs, Magnus Bäcklund, Jörgen Petersson, Daniel Andersson, Peter Hammarberg och Björn Lindblad

NYHETER

OXXO-Narvi-front
Audi Q5 1
Nexennoneedtofear

Visa alla nyheter

Vi är Amring

paulap

Paula Prochazka

Pricing

+46 31- 310 60 83
paula.prochazka @amring.se

andreask

Andreas Kihlgren

Inside Sales

+46 31- 310 60 54
andreas.kihlgren@amring.se

joakim

Joakim Wallin

Sales Account

+46 722-07 07 99
joakim.wallin@amring.se

kristofferm

Kristoffer Mahl

Sales Account Norway

+46 708- 235266
kristoffer.mahl.@amring.se

bjornl

Björn Lindblad

Sales Account/Com4Tires

+46 767-883520
bjorn.lindblad@amring.se

larsl

Lasse Larsson

Sales Account

+46 703-02 19 12
lars.larsson@amring.se

erikr

Erik Regmér

Inside Sales

+46 31-310 60 67
erik.regmer@amring.se

glenn

Glenn Svensson

Sales Account

+46 31-310 60 61
glenn@amring.se

johanna

Johanna Carlund

Marketing/Com4Tires

+46 31 - 310 60 60
johanna.carlund@amring.se

daniela

Daniel Andersson

Sales Account

+46 725-11 45 75
daniel.andersson@amring.se

magnusb

Magnus Bäcklund

Sales Account

+46 705 - 23 14 22
magnus.backlund@amring.se

peterh

Peter Hammarberg

Channel Manager Car Dealers

+46 703 - 44 06 07
peter.hammarberg@amring.se

jorgen

Jörgen Petersson

Sales Account

+46 705 - 23 14 96
jorgen.petersson@amring.se

hansw

Hans Wendel

Inside Sales

+46 31 - 310 60 66
hans.wendel@amring.se

laura

Laura Berg

Inside Sales Cardealers

+46 31- 310 60 62
laura.berg@amring.se

danielh

Daniel Hansson

Inside Sales Cardealers

+46 31 - 310 60 68
daniel.hansson@amring.se

HÖR AV DIG

Våra öppettider är måndag till fredag 07:30 till 16:30

Kontakt
031 - 310 60 00
Försäljning
031 - 310 60 60
Ekonomi
031 - 310 60 10